Články

Třetina čtenářské výzvy je za námi. Jak jsme na tom?

AutorKristýna
Publikováno20.05.2017
Zatím nehodnoceno.

U mě je to jasné: můj výběr je zatím dost skandinávský, řekla bych.

Rok 2017 jsem začala s Jonassonovou Analfabetkou a s malým odpočinkem v podobě Malého prince jsem pokračovala Larssonovou trilogií Milénium, z níž každý díl (jak jsem s radostí zjistila) vlastně pasuje do jiného tématu výzvy.
 

Milénium Stiega Larssona

Přiznávám, že Milénium mě skutečně pohltilo a mezi jednotlivými díly jsem vlastně nebyla schopná začít číst něco jiného. Prostě jsem musela vědět, jak to dopadne a co bude dál. Je to geniálně vymyšlená a napsaná trilogie, jejíž kvality s přibývajícími díly rozhodně neupadají. Navíc mám pocit, jako bych Mikaela Blomkvista a Lisbeth Salanderovou znala osobně, když mi byli společníky každou cestou do/z práce a po nocích, kdy jsem zkrátka nemohla knihu odložit a každý konec kapitoly ve mně vzbuzoval nové a nové otázky.

Dva díly jsem poslouchala jako audioknihu a bylo to poprvé, kdy jsem narazila na omezení tohoto formátu. V příběhu je totiž spousta postav (zejména v prvním díle, kde se popisuje rod Vangerů) a zvládnout si všechny zapamatovat, sledovat jejich vztahy i zařazení do příběhu je pro mě náročné, když to jen slyším v mluvené formě. Ocenila bych, kdybych si mohla vždycky pár stran nazpátek zalistovat a ověřit si, že se jedná o toho člověka, o kterém byla (např.) 4. kapitola. Zdá se, že má mysl přeci jen funguje více vizuálně, pokud jde o jména, nicméně jinak to nesnižuje kvalitu žádné ze tří audioknih, načtených opět skvělým Martinem Stránským.
 

Kniha od držitele Pulitzerovy ceny

Jako knihu od držitele Pulitzerovy ceny jsem měla předvybraný současný hit Anthonyho Doerra Jsou světla, která nevidíme. Nakonec ale zasáhl trochu osud a přihrál mi milou spolupráci s Audiotékou, která zahrnovala poslech Steinbeckova vrcholného (dle jeho názoru) díla Na východ od ráje v podání Pavla Rímského. A jak jsem v podstatě náhodou až v půlce knihy zjistila, i Steinbeck je držitelem Pulitzerovy ceny, takže Na východ od ráje se v mé výzvě nakonec objeví také.

Kniha odehrávající se na ostrově

Takové náhody mám ráda. Podobnou jsem zažila i díky mé milé kamarádce Terce. V den, kdy jsme se v práci s kolegyněmi dohodly, že se pustíme do výzvy, jsem si začala knížky na mém „to-do-listu“ k přečtení zařazovat do jednotlivých témat čtenářské výzvy. U několika kategorií jsem neměla zatím vůbec nápad ani tip na knihu, která by tématu odpovídala (a stále ještě někde nemám), a jedním z takových byla kniha odehrávající se na ostrově. O žádné takové jsem na první dobrou nevěděla, snad až na některou z detektivek Agathy Christie. No a tentýž den, co jsme se do výzvy pustily, jsem večer dostala od Terky milou knížku Ostrov s vůní čerstvého chleba, která se skutečně odehrává na ostrově. Další téma výzvy se mi tedy vyřešilo samo (děkuju, Terez!:).
 

A co plánuji číst dál?

Mám doma Bočkovu Poslední aristokratku (půjčenou od Elišky), tuším, že je to kniha psaná formou deníku. Také na mě ve frontě čeká Zabiják Anders, titul s vlastním jménem v názvu a maminčina oblíbená Paní Parkingtonová nebo Vejce a já (ještě jsem se nerozhodla, kterou z nich si přečtu).

Mám ještě co dělat, abych výzvu zvládla včas, ale na tuhle „dřinu“ se těším. :-)


PS: Maté nějaké doporučení na knihu odehrávající se v Praze nebo v budoucnosti?

Pro hodnocení musíte být přihlášeni.

0 komentářů

 

Chcete diskutovat? Stačí se jen přihlásit.

Bez komentáře. Buďte první.

Nejčtenější články

Newsletter #1 - Pětilístek a Diamant

Rádi bychom vás podpořili ve vaší snaze rozvíjet u žáků čtenářskou a matematickou...

23.05.2019

Newsletter #2 - Grafické organizéry

Dnes vám blíže představíme grafické organizéry (též jen organizéry). Proč grafické organizéry používat?...

21.06.2019

7 čtenářských technik, které stojí za to vyzkoušet – díl 1.

Hledáte tipy na čtenářské aktivity, které vám pomohou s rozvojem čtenářské gramotnosti? Máme pro...

07.08.2018