Blogy

Analfabetka, která uměla počítat

Publikováno23. 2. 2017
Analfabetka audiokniha

Kniha o tom, jak se na matematiku nadaná analfabetka Nombeko dostane ze slumu u Johannesburgu do Švédska a na své cestě se dostane do nejvyšších sfér mezinárodní politiky, setká se se švédským králem, naučí se čínsky a poradí si s bandou agentů tajné služby.

Musím přiznat, že jsem si k analfabetce Nombeko vytvořila určitě vřelejší vztah než ke stoletému staříkovi, hlavní postavě Jonassonova prvního románu. Nombeko mi nakonec nějak přirostla k srdci, ale zpočátku to tak vůbec nevypadalo. První tři čtyři kapitoly mi totiž nějak neplynuly, první dvě jsem poslouchala tuším dvakrát, možná třikrát, a vlastně mi přijde, že ani jejich nálada nebo rytmus tak úplně neodpovídá zbytku knihy. (Nicméně může to být i tím, že jsem je poslouchala nejspíš přerušovaně před spaním a tím pádem jsem do toho tak úplně nepronikla.)

Trochu mě zarazilo, že se i v druhé knize hodně motáme kolem jaderných bomb, to jsem určitě nečekala. Zdá se mi to ale aspoň v obecnější rovině, takže pro většinu čtenářů (rozumějte normálních lidí, kteří se o jaderné bomby nezajímají) celkem v pohodě a srozumitelné. Jonasson bezpochyby umí své příběhy brilantně zasadit do reálných událostí a historických okolností, v tom podle mě nemá chybu. Analfabetka je snad ještě absurdnější a bizarnější než stařík, ale pro mě i přesto milejší. Báječně mi zkrátila cestu vlakem z Teplic do Prahy a díky ní jsem se sama v potemnělém kupé pozdně večerního vlaku nenudila ani nebála.

Audiokniha Analfabetka, která uměla počítat v podání Martina Stránského získala cenu posluchačů Audiokniha roku 2014 a knižní podoba se stala nejprodávanějším románem roku 2014.

Ukázku knihy si můžete zdarma poslechnout nebo stáhnout na http://audioteka.com/cz/audiobook/analfabetka-ktera-umela-pocitat.


PS: Věděli jste, že postavu Allana Karlssona, tedy stoletého staříka v předchozím Jonassonově románu, ovlivnil i Haškův Švejk? „Rozhodně mě ovlivnil Švejk. Když na něj přijde, nemůžete jistě říct, jestli to byl nejhloupější člověk první světové války, nebo jestli byl jediný, kdo rozuměl, o co tehdy šlo. To samé se dá říct o Allanovi,“ uvedl Jonasson.

Pro hodnocení musíte být přihlášeni.

0 komentářů

 

Chcete diskutovat? Stačí se jen přihlásit.

Bez komentáře. Buďte první.

Další blogy autora

Strážkyně pramene

Hledala jsem knihu do čtenářské výzvy 2017, která by se odehrávala v budoucnosti. Nejsem úplně...

Kristýna Fischerová - 15. 1. 2018

Astronautův průvodce životem na Zemi

V životě by mě asi nenapadlo přečíst si knihu od astronauta, nebýt Audiotéky. Fyzika mi už od...

Kristýna Fischerová - 9. 10. 2017

Hon... Jak se společně bát

Jsem vypravěčkou příběhů – baví mě to a mé posluchače doufám taky....

Jana - 20. 8. 2017