
Newsletter #2 - Grafické organizéry


Dnes vám blíže představíme grafické organizéry (též jen organizéry). Proč grafické organizéry používat? Jak se grafický organizér liší od klasických výpisků? Ukázky různých organizérů.
Dnes vám blíže představíme grafické organizéry (též jen organizéry).
Proč grafické organizéry používat?
Nejedná se o metodu, ale spíše vizuální pomůcku, která žákům pomáhá názorně třídit, organizovat a také sdílet informace. S pomocí vhodného grafického organizéru žákům pomůžete zorientovat se i ve složitějším textu, pracovat s klíčovými slovy nebo si zapamatovat podstatné informace. Pomoci nám mohou s tím, co dělá žákům při práci s textem nejčastěji potíže, a to napříč věkovými kategoriemi, studijními obory a vyučovacími předměty.
Jak se grafický organizér liší od klasických výpisků?
Výpisky žáci obvykle zpracovávají stále stejným způsobem: zápisem text zestručňují, přičemž návaznost informací kopírují z originálního textu. Tento způsob práce vede k mechanickému učení, nenutí žáky o textu podrobněji přemýšlet a vztahům mezi nimi rozumět. A učení tímto způsobem nemá dlouhodobý efekt. Oproti tomu vhodně zvolený grafický organizér vede žáky k hledání dalších souvislostí a k hlubšímu porozumění jak textu, tak i jednotlivým vztahům a souvislostem mezi informacemi. Učí je jinému způsobu přemýšlení a efektivnímu učení. Grafické organizéry podporují vizualizaci informací a propojení starých a nových informací a tím zapojují i větší část lidského mozku. Podporují tak dlouhodobé zapamatování.
Mezi grafické organizéry patří např. Vennův diagram, jenž vede k porovnávání dvou jevů a hledání shodných a rozdílných znaků. Žáci procvičují svou schopnost zobecňovat a konkretizovat. Je vhodný pro využití v kterémkoliv předmětu pro závěrečné porovnání dvou (a více) témat.
Ukázka Vennova diagramu pro porovnání dvou jevů:*:
Dalším příkladem organizéru je Cesta hrdiny, s jejíž pomocí žáci přehledně zaznamenávají čtený příběh:
A takto může vypadat grafický organizér pro výuku dějepisu na téma husitské bitvy:
Vytvářet můžete grafické organizéry originální na mírů konkrétnímu textu (můžete využít on-line nástroje, z nichž jsou mnohé dostupné zdarma, např. www.canva.com) nebo dát prostor žákům, aby si vytvářeli organizéry vlastní.
Grafické organizéry si můžete vyzkoušet (po přihlášení vašimi přihlašovacími údaji do www.svetgramotnosti.cz) v metodikách STAROVĚKÁ INDIE (metodika pro úroveň Průzkumník), VESMÍR (úroveň Objevitel) nebo LICHOŽROUTI (úroveň Průzkumník).
O těchto i dalších metodách se můžete dočíst v článku 7 čtenářských technik, které stojí za to vyzkoušet – díl 2.
Přejeme vám hezké prázdniny a těšíme se na spolupráci v dalším školním roce.
Jindra Plamitzerová