Články
Strážkyně pramene - obálka

Strážkyně pramene

AutorKristýna Fischerová
Publikováno15.01.2018
Zatím nehodnoceno.

Hledala jsem knihu do čtenářské výzvy 2017, která by se odehrávala v budoucnosti. Nejsem úplně fanoušek sci-fi a neměla jsem po ruce žádný tip, tak jsem napsala v práci na nástěnku prosbu o nějaká doporučení od mých kolegů a kolegyň.

Jedním z nich byla Strážkyně pramene od finské autorky Emmi Itäranta (dodatečně děkuji za tip). Zašla jsem do knihovny a půjčila si ji (přiznávám, že i proto, že se mi na první pohled líbila i její obálka).

Děj se odehrává v budoucnosti, kdy voda je odsolovaná a na příděl, kdy jakékoliv prohřešky s vodou hlídá a trestá vodní policie, která označuje domy provinilých modrým kruhem. Vše spojené s vodou je pod přísným vojenským dohledem. Je to období, kdy měsíce se nazývají jen čísly (první měsíc, druhý měsíc…), nejsou roční období, všude jsou skládky, samé plasty a o sněhu nebo ledu už se jen vypráví příběhy. Poznáme taky, k jakým činům jsou lidé v zoufalství schopni se uchýlit, když životadárná voda je jim nedostupná.

V téhle době žije dívka Noria, dcera čajového mistra, která proniká do tajů čajových obřadů a otcových tajemství, objevuje moc a sílu vody a stává se z ní vlastně nedobrovolně strážkyně pramene. Po smrti otce a odchodu matky se musí už sama rozhodnout, jak s tajemstvími naloží, protože každé rozhodnutí má své následky. Sama poznává, jaké to je žít ve vojenském režimu, a díky nalezeným artefaktům ze skládky zjišťuje, jaké to mohlo na světě být před tím, než začalo temné období.

„Jakmile se jednou naruší ticho obklopující tajemství, už nelze zacelit. Trhliny se prodlužují a rozšiřují, sahají stále dál, štěpí se jako kořeny pod zemí, až je nemožné určit, kde začínají a jestli vůbec někde končí.“

Strážkyně pramene nám připomíná, že bychom měli být zodpovědní, vážit si zdrojů, které máme, a starat se o ně. Voda je totiž magická. „Voda je ze všech živlů nejproměnlivější. Voda řídí svůj pohyb podle měsíce a objímá zemi, nebojí se zhynout v ohni nebo žít ve vzduchu.“ Je to mrazivá kniha poeticky popisující svět, který nemusí být tak vzdálený, jak si myslíme, když se jako lidstvo nezačneme chovat zodpovědněji.

Pro hodnocení musíte být přihlášeni.

0 komentářů

 

Chcete diskutovat? Stačí se jen přihlásit.

Bez komentáře. Buďte první.

Nejčtenější články

Newsletter #1 - Pětilístek a Diamant

Rádi bychom vás podpořili ve vaší snaze rozvíjet u žáků čtenářskou a matematickou...

23.05.2019

Newsletter #2 - Grafické organizéry

Dnes vám blíže představíme grafické organizéry (též jen organizéry). Proč grafické organizéry používat?...

21.06.2019

7 čtenářských technik, které stojí za to vyzkoušet – díl 1.

Hledáte tipy na čtenářské aktivity, které vám pomohou s rozvojem čtenářské gramotnosti? Máme pro...

07.08.2018